Kakovostna stekla za očala so ključnega pomena za zaščito oči. V osnovi se stekla za očala z dioptrijo delijo na enožariščna, dvožariščna in večžariščna. Izdelana so lahko iz različnih materialov, na katera je možno dodati vrsto nanosov, ki imajo vsak svojo posebno funkcijo (trdnostni sloj, antirefleks itd.). Vse to velja tudi za sončna očala z dioptrijo, za katera obstajajo tudi posebne vrste sončnih stekel.
Vrste stekel z dioptrijo
Omogočajo jasen in udoben vid na točno določeni razdalji. Subjekti, ki odstopajo od predpisane dioptrije, bodo bolj ali manj zamegljeni, je pa ostrina vida odvisna tudi od starosti, zdravstvenega stanja in drugih dejavnikov.
Služijo za gledanje na blizu in na daleč. Na spodnjem robu stekla se nahaja segment, ki omogoča jasen vid na blizu, preostali del stekla pa je namenjen gledanju na daleč. Slabost bifokalnih očal je vidna razdelilna linija, ki vpliva na estetski videz očal.
- Večžariščna ali progresivna stekla
Združujejo optične lastnosti enožariščnih in dvožariščnih stekel. Omogočajo oster vid pri vseh dioptrijah, tako na blizu, kot tudi na daleč. Dioptrija v progresivnem steklu prehaja gladko od polja za daljavo do polja za bližino. Takšna očala so večnamenska in uporabna za različne situacije (za branje, delo na računalniku, vožnjo z avtomobilom itd.).
Več o vrstah in materialih očalnih stekel si lahko preberete v našem blog zapisku: "Vrste in materiali očalnih stekel z dioptrijo".
Nanosi na steklih
Je sloj, ki stekla za očala »ojača«. Stekla s trdnostnim slojem so manj občutljiva na praske.
So najbolj pomembna zaščita za naše oči, saj zavirajo staranje očesa, preprečujejo pa tudi bleščanje z zadnje strani stekel za očala.
Služi izničenju odboja svetlobe na steklih za očala. Nočna vožnja postane varnejša in udobnejša, saj nas luči nasproti vozečih vozil manj ovirajo, prav tako pa antirefleks priporočamo za delo z računalnikom, saj izničuje bleščanje monitorja.
Je najboljša in najbolj trpežna zaščita pred zamegljevanjem stekel.
Ne spreglejte:
